Буряк, що надходить на переробку, містить в залежності від погодних умов велику кількість домішок (невідмитої землі, вільного та зв’язаного бадилля, бур’янів, каміння). Кількість бою та уламків буряків на тракті подачі та в мийному комплексі становить близько 5-6% до маси буряків, тривалість знаходження коренеплодів у воді – в середньому від 20 до 40 хвилин, загальні втрати цукру у транспортерно-мийній воді – близько 1% до маси. цукрози в заготовленій сировині.

Для підвищення ефективності цукрового виробництва доцільно максимально видалити органічні та мінеральні домішки, зменшити тривалість знаходження коренеплодів у воді та відповідно знизити втрати цукру у транспортерно-мийній воді, повернути у виробництво всю товарну бурякомасу. Мийні комплекси, що реконструюються, успішно експлуатуються на підприємствах України: “Червонський цукровий завод”, “Цукровий завод ім. Цюрупи”, “Корнінський цукровий завод”, “Крижопільський цукровий завод”, Гайсинський цукровий завод; ОВАС-Цукор (Бабино-Томахівський цукровий завод); Росії: “Валуйкіцукор”, “Ульянівський цукровий завод”, “Буїнський цукровий завод”, “Кристал-Біл”, “Карламанський цукровий завод”, та Білорусі: “Городійський цукровий комбінат”

Внаслідок правильно виконаної реконструкції мийного комплексу зменшується кількість баласту, що потрапляє з буряком на переробку, знижується інфікування бурякової стружки та невраховані втрати сахарози на дифузії, збільшується ефект очищення соку на дефекосатурації на 3…5 %, знижується вміст цукру в меласі %, збільшується вихід цукру на 02…0,3%.

Загальний економічний ефект, наприклад, для заводу виробничою потужністю 6000 т буряків на добу під час переробки за сезон 550 тис. т буряків становить 9-10 млн. руб. При цьому видаляється 14000-20000 т домішок, що дозволяє скоротити тривалість виробництва на 2,46 – 3,5 діб, заощадити 738-1050 т умовного палива, виробити додатково 1375 т цукру.

В останні роки для зменшення втрат цукру при забезпеченні якісного відмивання коренеплодів від ґрунту, максимальному видаленні важких і легких домішок, фірма пропонує своїм замовникам реалізовувати схеми сухого та напівсухого подачі митого буряка на переробку. Наша концепція реконструкції існуючих та створення нових сучасних мийних комплексів з метою економії грошових коштів та зменшення надалі кількості обслуговуючого персоналу полягає в тому, що він має бути повністю автоматизованим та включати набір високопродуктивного обладнання вітчизняного та імпортного виробництва, що ефективно працює.
Цю концепцію вже реалізовано на Гайсинському цукровому заводі. При реконструкції було використано обладнання імпортного виробництва (обладнання фірми Putsch): соломоботволовушки для уловлювання легких домішок; каменеловушка TSA 4000x800x6 для уловлювання важких домішок; форсуночно-роликове миття типу DRW 18/400х1600, що використовується як ефективне кінцеве миття, спеціально для очищення кореневих борозенок і видалення всіх частинок бруду, що залишилися, шляхом багаторазового обертання коренеплодів буряка з використанням води високого тиску (від 8 до 15 бар); установка з очищення транспортерно-мийної води, бадилля та бурякового бою, що включає барабанну гравіоловушку типу ТКА 4000х800х6, що використовується для ефективного відділення залишкових каменів, щебеню та гравію з промивно-водного потоку; фільтр транспортерно-мийних вод тип SWF 6500 для зневоднення органічних та неорганічних складових частин з транспортерно-мийної води з метою подальшої класифікації на стрічці розділення; розділово-стрічковий конвеєр типу TRB 6500, що використовується для ефективного відокремлення товарної бурякомаси від домішок. Обладнання вітчизняного виробництва: двовальне миття коритного типу системи Ш1-ПМД-6, ополіскувачі, водовідділювачі, виготовлені Яготинським механічним заводом. У зв’язку з нарощуванням потужностей існуючих підприємств розроблено документацію на виготовлення обладнання для мийних відділень великої одиничної потужності, зокрема миття для забезпечення продуктивності 8-10 тис. тонн переробки буряків на добу.

Усі роботи з вибору засобів автоматизації, комплектації, монтажу та пусконалагодження виконуються відділом автоматизації компанії «ТМА». Передбачено два варіанти автоматичного управління: з автоматизованого робочого місця (АРМ) оператора мийного комплексу на центральному диспетчерському пульті заводу (ЦДП) та захисту управління з промисловим комп’ютером, що знаходяться в мийному комплексі. Відстань між цими місцями керування становить 450 м. Основне робоче місце оператора мийного комплексу – ЦДП. Звідси здійснюється відеоспостереження, контроль та управління технологічним процесом. Управління зі щита управління в мийному комплексі – запасний варіант. До нього вдаються у пусковий період та у разі позаштатних ситуацій.

Система автоматизації тракту подачі буряків та мийного відділення забезпечує контроль роботи обладнання та технологічного процесу за допомогою системи промислового відеоспостереження на десять відеокамер; місцеве керування всіма електроприводами; автоматичне (з комп’ютера) керування електроприводами (42шт.); автоматичне продування ополіскувача та миття Ш1-ПМД-6; автоматичне керування пульсуючим шибером за чотирма технологічними параметрами (рівень у бункері буряків, витрата стружки, навантаження на приводах свеклонасосів та миття); автоматичне розподілення буряків на водовідділювачах; контроль електричних навантажень на свеклонасосах та миття; контроль рівня в бункері буряків за допомогою чотирьох ультразвукових рівнемірів; контроль рівня води в ополіскувачі; контроль витрати води на мийний комплекс; керування приводами свеклонасосів, насосом води на форсуночно-роликову мийку та стрічковим транспортером буряків завдовжки 196 м за допомогою пристроїв плавного пуску.

Таке рішення мийного комплексу дозволило якісно відмити буряки від ґрунту, видалити всі домішки, повернути товарну бурякомасу у виробництво, а також ефективно використовувати вертикальні відстійники транспортерно-мийних вод. За результатами експлуатації обладнання протягом п’яти виробничих сезонів тривалість знаходження коренеплодів буряків у мийному комплексі склала 1-3 хвилини, ступінь відмивання буряків від ґрунту, видалення легких та важких домішок становила 99, 80%.

Вся транспортерно-мийна вода, що надходить з водовідділювачів та форсуночно-роликового миття, потрапляє на пристрій для її фільтрування. У Гайсинському цукровому заводі встановлено фільтр розміром отворів 3,2х10 мм, пропускна здатність 2700 м3/год. Він дозволяє відокремити з води всю товарну бурякомасу, домішки органічного та мінерального походження. Транспортерно-мийна вода, що подається на відстійники транспортерно-мийних вод, що експлуатуються на заводі, легко освітлюється. Для інтенсифікації освітлення води використовують флокулянт. Відстійники працюють ефективно, освітлена вода надходить на подачу буряків, на ополіскувач, на 14 рядів форсунок фінішного миття. Свіжа чиста вода подається тільки на 4 останні ряди форсунок фінішного форсуночно-роликового миття.

Таке ретельне відмивання буряків від землі, видалення легких і важких домішок із буряків дозволили покращити мікробіологічну ситуацію в дифузійній установці. Виконувані аналізи щодо визначення вмісту молочної кислоти в дифузійному соку показали, що при ритмічній роботі дифузійних установок її вміст не перевищував 5 – 7,5 мг на 100 см3.

Таким чином, розроблена та прийнята концепція реорганізації роботи на кагатному полі, реконструкції тракту доочищення буряків та мийного відділення себе повністю виправдала та дозволяє заводу ефективно видаляти легкі та важкі домішки, відмивати коренеплоди від землі, повертати у виробництво всю товарну бурякомасу, знизити втрати бурякомаси та цукор , отримувати якісну стружку

Тому для цукрових заводів, які мають високу забрудненість буряків домішками, доцільно при модернізації мийних відділень встановлювати вузол фільтрування транспортерно-мийної води та класифікації товарної бурякомаси, яка дозволить знизити витрати свіжої води на миття, а також виключити проблеми з роботою відстійників транспортерно-мийної води.